اقتصاد آنتالیا

در سال های اخیر، آنتالیا سریع ترین رشد جمعیت در ترکیه را دارد. بسته به توسعه منطقه ای، افزایش قابل ملاحظه ای در مهاجرت به منطقه از شهرهای دیگر وجود دارد. گردشگری، کشاورزی و تمام صنایع، پایه اقتصادی منطقه هستند. از نظر جمعیت و درآمد ملی، آنتالیا 8 است.
آنتالیا شهر توریستی شماره یک ترکیه است. اقتصاد شهر توسط گردشگری شکل گرفته است. آنتالیا میزبان 35 درصد گردشگران ترکیه است. و تقریبا 6-7 میلیون گردشگر در یک سال، گردشگری ستون فقرات اقتصاد آنتالیا است؛ آنتالیا به عنوان ستون فقرات بخش گردشگری ترکیه در نظر گرفته شده است. تور ارزان آنتالیا نوروز 97 آنتالیا در طول سال جذب بازدید کنندگان می شود و تعداد بیشتری از هتل ها در تمام طول سال باز می شود. این روند توسط تنوع سریع در بخش گردشگری تشویق می شود تا زمینه هایی مانند شکار، ورزش های زمستانی، فعالیت های ترابری، سازمان های سلامت و کنوانسیون ها را شامل شود. تخصص در این بخش های فرعی گردشگری در همان موازی در حال افزایش است.
مرکز کنفرانس Talia و Glass Pyramid، که در سال 1997 افتتاح شد و مرکز نمایشگاه آنتالیا که در آوریل 1999 افتتاح شد، همه نقاط مهم برای توسعه گردشگری منصفانه و همچنین کنوانسیون است. به عنوان سرمایه گذاری گردشگری ادامه می یابد، تعداد توریست های بازدید کننده از آنتالیا با افزایش و جهش افزایش می یابد.
در سال 2005 تعداد توریست های بازدید کننده از آنتالیا از 204 هزار تا 7 میلیون افزایش یافته است. آنتالیا تقریبا 35 درصد از کل بازدید کنندگان گردشگری را تشکیل می دهد که اخیرا با تعداد ورودی های گردشگری در ترکیه، که 20 میلیون نفر است، مقایسه می شود.
آنتالیا همچنین یک مرکز مهم کشاورزی با قابلیت زیست محیطی آن است. کشاورزی به عنوان گردشگری مهم است، در اقتصاد آنتالیا، 19.99٪ از کل منطقه آنتالیا در حال رشد است، در حالیکه رزرو تور آنتالیا زمین های باقی مانده با مراتع، سرزمین های خشک، مراتع و جنگل های پوشیده شده است. این شماره در خانه سبز است. به دلیل این ویژگی، آنتالیا در طول سال به بسیاری از میوه ها و سبزیجات می فرستد. میوه و سبزی و گل منبع مهمی در درآمد آنتالیا است.
صنعت با افزایش گردشگری و کشاورزی رو به افزایش است. امروزه 170 شرکت صنعتی ثبت شده وجود دارد. به غیر از منطقه صنعتی و منطقه آزاد تجاری، 11 حوزه صنعتی کوچک وجود دارد، 3 که در مرکز شهر قرار دارد و 5،400 دفاتر از 20،000 نفر استفاده می کنند.
در سال های اخیر، آنتالیا تبدیل به یکی از مکان های تولید قایق بادبانی در جهان شده است. منطقه تجارت آزاد قایق های فوق العاده لوکس تولید می کند که میلیون دلار است. از آنجایی که آن مزایای مالیاتی را به ارمغان می آورد، کارکنان ارزان و واجد شرایط آنتالیا به جایی که تولید کنندگان قایق ها ترجیح می دهند، تبدیل شده است. در شرکت های قایق بادامی در آنتالیا، منطقه تجارت آزاد حدود 500 کارمند استخدام می شود.